Centrum Krztałcenia i Rechabilitacji Osób Niepełnosprawnych
 
 

Polsko-Niemiecka Szkoła Podstawowa, Oferta

Szkolny zestaw podręczników 

Dzień Św. Marcina | Goście z Berlina | Pasowanie na ucznia 

 

Nadrzędnym celem działania naszej szkoły jest wszechstronny rozwój ucznia. Nauczanie odbywa się w języku polskim i niemieckim. Uczniowie są dobrze przygotowani do dalszych etapów kształcenia - także w szkołach dwujęzycznych. Szkoła wspierana jest w ramach transgranicznej, międzyregionalnej współpracy Dolnego Śląska z Saksonią.
klasaDzięki temu dobrze przygotowuje do życia w zjednoczonej Europie, poszerza horyzonty kulturowe, uczy tolerancji, wzmacniając jednocześnie poczucie tożsamości narodowej, pewnej odrębności, jak również wspólnoty z innymi ludźmi. W planach szkoły jest rozszerzenie oferty o oddział rocznego przygotowania przedszkolnego (zerówki) oraz o gimnazjum i liceum.

 


Organizacja zajęć w Polsko-Niemieckiej Szkole Podstawowej
W naszej szkole lekcje odbywają się w małych zespołach uczniowskich, które liczą do 16 osób. Zajęcia obowiązkowe odbywają się 5 dni w tygodniu, zgodnie z tygodniowym planem zajęć, wg ustalonej kolejności:

  • 7.30 - 9.00 - początek zajęć
  • 7.30 - 13.00 - zajęcia obowiązkowe
  • 13.00 - 14.00 - przerwa na posiłek
  • 14.00 - 17.00 - zajęcia dodatkowe.

Dzieci, które nie uczestniczą w zajęciach dodatkowych, po lekcjach mogą spędzać czas w świetlicy, gdzie do godz. 17.00 mają zapewnioną opiekę pedagogiczną. Jak wynika z dotychczasowych doświadczeń, bardzo efektywną i atrakcyjną formą edukacji są tzw. "Zielone" i "Białe Szkoły" (nauka jazdy na nartach), które stały się stałym punktem szkolnego kalendarza. Uczniowie wyjeżdżają też do szkoły partnerskiej w Berlinie oraz goszczą swoich rówieśników we Wrocławiu, co stwarza nowe możliwości edukacyjne i stanowi duży impuls motywacyjny do nauki języka niemieckiego.

  

Aktualności

Dzień Świętego Marcina

Obchody Dnia Św. Marcina to już tradycja naszej Polsko-Niemieckiej Szkoły Podstawowej. Uczniowie i ich rodzice, dyrekcja szkoły oraz nauczyciele zebrali się licznie późnym popołudniem 9 listopada, by rozpocząć świętowanie.

klasa

Każda z klas przygotowała krótki występ, na który składały się przede wszystkim piosenki związane z Dniem Świętego Marcina. Uczniowie klasy III przybliżyli postać zawsze niosącego pomoc świętego. Ten żyjący w IV w. święty wsławił się wyjątkową skromnością i konsekwencją w niesieniu pomocy potrzebującym. Z osobą Świętego Marcina z Tours związane są dwie legendy. Pierwsza opowiada o tym, jak odział nagiego drżącego z zimna żebraka, przepoławiając mieczem swój żołnierski płaszcz. Kolejna to opowieść o tym, jak Św. Marcin ukrywał się w kurniku dla gęsi, by uniknąć zaszczytów związanych z powołaniem go na biskupa.
Finałem uczniowskich występów był pięknie przygotowany przez klasę II i ich wychowawczynię panią Violettę Kwiatkowską program złożony z wierszy i piosenek o jesieni oraz Dniu Św. Marcina.
Świętomarcińskie tradycje przenieśliśmy na grunt naszej szkoły od naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech Dzień Świętego Marcina (Sankt Martinstag) zwany jest także Świętem Lampionów (Laternenfest). Także i u nas miał, więc, miejsce pochód z lampionami. Zapaliliśmy nasze latarenki i udaliśmy się w kierunku szkolnego boiska. To piękny widok: uśmiechnięte dzieci niosące kolorowo połyskujące światełka. Dzieciom towarzyszyli rodzice i nauczyciele.
Po krótkim spacerze z lampionami wróciliśmy do szkoły, gdzie czekał pełen pyszności słodki poczęstunek.
klasa

 

 

 

 

 

 

 

 

klasa 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 To był bardzo miły i ciepły listopadowy wieczór.

 

 


 

Pasowanie na ucznia w PNSP


Pasowanie na uczniaCzwartek 13 października 2011r. był w Polsko-Niemieckiej Szkole Podstawowej dniem ważnym i uroczystym. Zgodnie z tradycją odbyło się pasowanie na ucznia. Pierwszaki i ich rodzice, dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz uczniowie klas starszych zgromadzili się, by uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu.

Po swoim pierwszym szkolnym występie w języku polskim i niemieckim pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie. Pani dyrektor Stefania Goździk dokonała pasowania i wraz z wychowawczynią panią Ewą Czuszkiewicz wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne.

Pasowanie na ucznia

Prezentem dla młodszych kolegów był imponujący występ klasy II, uczniowie klasy III przygotowali miłe upominki, a przedstawiciele klas IV-VI wręczyli laurkę w rozmiarze XXL.

Ukoronowaniem tej pięknej uroczystości był wspaniały poczęstunek przygotowany przez rodziców. Bohaterowie dnia, po swoim pełnym wrażeń święcie, posilili się pysznymi smakołykami przy elegancko nakrytych stołach.

 

 


Goście z Berlina

Goście z Berlina

 Kilka słonecznych, jesiennych dni między 23 a 27 września 2011 roku to w Polsko-Niemieckiej Szkole Podstawowej czas gościnności, nawiązywania przyjaźni i nauki poprzez współdziałanie i zabawę. Miało wówczas miejsce kolejne spotkanie w ramach partnerstwa z Ewangelicką Szkołą Podstawową w Berlinie Pankow. Tym razem gościliśmy 24 uczniów wraz z dwiema nauczycielkami.

 

Goście z Berlina

Wszyscy uczestnicy wymiany uczniowskiej, zarówno goście z Berlina, jak i uczniowie z klas IV-VI spędzili niezapomniane, pełne wrażeń chwile podczas prac nad projektem, zabaw integracyjnych, niezwykle atrakcyjnej wycieczki do Pławnej, występów, rozgrywek sportowych i wspólnych posiłków. Temat przewodni spotkania to: „Dolny Śląsk – kraina zamków”. Obok licznych atrakcji wynikających z programu spotkania, ważny był czas w domach. Zarówno rodziny goszczące, jak i berlińscy przyjaciele bardzo miło wspominają te spędzone razem chwile.

Goście z Berlina

Uwieńczeniem spotkania była wystawa prac wykonanych podczas zajęć w grupach. Dwa dni pracy zaowocowały powstaniem pięknej ekspozycji ceramicznych zamków, plansz z rycerzami, smokami i zamkami oraz pamiątkowych koszulek.

Ostatni dzień to podsumowanie naszej wymiany i pełne wzruszenia pożegnanie przy wspólnym śpiewie. Były to niezapomniane, wspaniałe dni, czas nawiązywania przyjaźni, okazja rozmowy po niemiecku i świetna zabawa.

Całe spotkanie było współfinansowane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.


 


 
 

 
Aktualności
Rozpoczynamy rekrutację uczniów na nowy rok szkolny. Odpowiednie inform... więcej >>
10 Lecie działalności Centrumdniu 9 października 2009r Ewangelickie Centrum ... więcej >>